2024-cü il 22 avqust tarixində Azərbaycan Respublikası Deflimpiya Komitəsi və Azərbaycan Atıcılıq Federasiyası arasında Əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Görüşdə Deflimpiya Komitəsi tərəfindən baş katib Namiq Novruzov, idarə heyətinin üzvü Sahib Gülməmmədov və idman şöbəsinin əməkdaşı Asxab Kalayev, Azərbaycan Atıcılıq Federasiyası tərəfindən isə federasiyanın vitse-prezidenti Zemfira Meftaxetdinova, vitse-prezident Tofiq Bəylərov, baş katib Emin Cəfərov, baş məşqçi İradə Aşumova və mətbuat katibi Günel Salayeva iştirak etmişdirlər.
Deflimpiya Komitəsinin baş katibi Namiq Novruzov çıxışında beynəlxalq deflimpiya hərəkatı və Beynəlxalq Karlar İdman Komitəsi barədə ümumi məlumatı təqdim edib. Eyni zamanda, Azərbaycan Deflimpiya Komitəsinin eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin idmana cəlb olunmasının kütləviliyinin təmin edilməsinin, onların idman vasitəsi ilə sosial həyata inteqrasiya etməklərinin dəstəklənməsi istiqamətində görülən işlər və planlar barəsində məlumat verərək Atıcılıq Federasiyası ilə də qarşılıqlı əməkdaşlığın gələcəkdə yeni uğurlara təməlini qoyacağına inandığını bildirib.
Bununla əlaqədar keçirilən görüşdə çıxış edən AAF-ın vitse-prezidenti Zemfira Meftaxetdinova bildirib ki, tərəflər arasında əməkdaşlıq inklüziv idmanın inkişafı istiqamətində mühüm addımdır. Həmçinin, Zemfira xanım qeyd edib ki, imzalanan Memorandum mövcud əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, idman əlaqələrinin bundan sonra daha da inkişaf etdirilməsinə əlavə imkanlar açır. Daha sonra baş katib Emin Cəfərov çıxış edərək, Federasiya tərəfindən eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin atıcılığın hər iki növünə cəlb edilməsi, Bakı Atıcılıq Mərkəzində keçirilən təlim-məşqlərdə, bir çox aktiv fəaliyyətlərdə iştirak etməsi, peşəkar müəllimlər tərəfindən xüsusi dərslərin keçirilməsi və onların yarışlara hazırlığı zamanı lazım olan avadanlıqların və infrastrukturların təmin edilməsi üçün hər cür şəraitin yaradılacağını vurğulayıb. AAF-ın vitse-prezidenti Tofiq Bəylərov isə bildirib ki, birgə əməkdaşlıq çərçivəsində atıcılıq idman növünə marağı və bacarığı olan eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin cəlb edilməsi məqsədilə müxtəlif məktəb və tədris mərkəzlərində infosessiyalar, məlumatlandırma kampaniyaları təşkil ediləcək.
Memoranduma əsasən hər iki qurum ölkədə deflimpiya hərəkatının inkişafı, eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin idmana cəlb edilməsi və bu istiqamətdə inkişafın təmin edilməsi üçün birgə təkliflərin işlənib hazırlanması, görüşlərin, layihələrin, maarifləndirici işlərin həyata keçirilməsi kimi sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyət göstərəcəklər.

On August 22, 2024, a Memorandum of Understanding on Cooperation was signed between the Deaflympic Committee of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Shooting Federation.
The meeting was attended by Secretary General Namig Novruzov, Board Member Sahib Gulmammadov and Sports Department Employee Askhab Kalayev of the Deaflympic Committee, and Vice Presidents of the Federation Zemfira Meftakhetdinova, Tofig Baylarov, Secretary General Emin Jafarov, Head Coach Irada Ashumova and Press Secretary Gunel Salayeva from the Azerbaijan Shooting Federation.
Secretary General of the Deaflympic Committee Namig Novruzov presented general information about the international Deaflympic movement and the International Deaf Sports Committee. At the same time, the Azerbaijan Deaflympic Committee informed about the work and plans carried out to ensure the mass involvement of hearing-impaired people into sports and support their integration into social life through sports, and expressed its belief that mutual cooperation with the Shooting Federation will lay the foundation for new successes in the future.
Speaking at the meeting Vice President of the AAF Mrs. Zemfira Meftakhetdinova, mentioned that cooperation between the parties is an important step towards the development of inclusive sports. She also noted that signed Memorandum provides additional opportunities for the expansion of existing cooperation and the further development of sports relations.
Secretary General of AAF Emin Jafarov, emphasized that the Federation will create all conditions for the involvement of hearing-impaired people in both types of shooting, their participation in training sessions and many other activities held at the Baku Shooting Center, special classes by professional teachers, and the provision of the necessary equipment and infrastructure during their traning camps. AAF Vice President Tofig Baylarov noted that within the framework of joint cooperation, info sessions and campaigns will be organized in various schools and educational centers in order to attract hearing-impaired people who are interested and skilled in shooting sports. According to the MOU, both organizations will cooperate in areas such as the development of the Deaflympic movement in the country, the involvement of hearing-impaired people in sports and the development of joint proposals, the implementation of meetings, projects, and educational activities.