Azərbaycan Deflimpiya Komitəsinin İdarə Heyəti üzvləri Sumqayıt Olimpiya İdman Kompleksində eşitmə məhdudiyyətli idmançılarla görüşüb.
Görüşdə “Səssiz Dünya İşarət Dilində Danışan Əlillərə və İdmançılara Dəstək” İB-nin nümayəndələri və beynəlxalq dərəcəli qrossmeyster Zeynəb Məmmədyarova da iştirak edib.
İdarə Heyəti üzvləri Komitənin fəaliyyət istiqamətləri və idmançılarla gələcək əməkdaşlığın perspektivləri barədə məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Deflimpiya Komitəsi eşitmǝ mǝhdudiyyǝtli şǝxslǝri idmana cǝlb edǝrǝk, onları beynǝlxalq arenaya çıxarmaq, peşǝkar idmançılar, mǝşqçilǝr vǝ hakimlǝr yetişdirmǝk məqsədini daşıyır.

Members of the Board of Directors of the Azerbaijan Deaflympic Committee met with hearing-impared at the Sumgayit Olympic Sports Complex.
Representatives of the “Silent World Support for the Disabled and Athletes Speaking Sign Language” Public Union and international grandmaster Zeynab Mammadyarova also attended the meeting.
The members of the Board of Directors provided information about the Committee's activities and prospects of future cooperation with athletes.
It should be noted that the Azerbaijan Deaflympic Committee aims to attract hearing-impaired people to sports, ensure their participation at the international arena, and train professional athletes, coaches, and referees.